9 Kasım 2008 Pazar

Personal Digital Assistant (PDA)

Koca bir dünyayı avucunuza sığdırın...

“Dijital Özel Sekreter" anlamına gelen “Personal Digital Assistant” tanımının kısaltması olan PDA'ler, boyutları avuç içine sığacak kadar küçük, başta kişisel bilgilerin saklanabildiği ve iletişim özelliğine sahip elektronik cihazlardır. PDA için, yaygın olarak "avuç içi bilgisayar" ya da “cep bilgisayarı” denilen cihazların genel adı da denebilir.

İlk zamanlarda PDA’ler bir bilgisayardan çok kişilerin kendilerini planlamasına yönelik ajanda, yapılacaklar listesi gibi bir takım uygulamaları (PIM) içeren basit cihazlardı ve genelde iş dünyasınca kullanılıyordu. Ancak PDA’ler günümüzde PIM uygulamalarının yanı sıra kullanıcıya oyun oynama, MP3 dinleme, video izleme ve internete bağlanma gibi özellikler de sunmaktadır. Böylece PDA’ler, başta sadece iş dünyası çevrelerine hitap ederek başladığı yolculuğuna artık daha geniş kitlelere hitap ederek devam etmektedir.

Küçük bir bilgisayar gibi çalışan PDA'de isim ve adreslerin saklanabildiği bir veritabanı, not defteri ve iletişim kurmayı sağlayan bölümler yer alır. PDA’lerde genellikle klavye yerine özel bir kalemle çalışan bir ekran bulunur. Kalem, dokunmatik ekran üzerinde kullanılarak cihazın kullanımını sağlayan menülere ulaşmayı sağlar. Ayrıca bu özel kalemle PDA'de yazı da yazılabilir. Özel bir karakter seti, yazılan karakterleri aracın algılayabileceği harflere dönüştürür. PDA ve masaüstü bilgisayardaki bilgiler, direkt bağlantı ya da USB, FireWire ve kızılötesi gibi kablosuz iletişim teknolojileri sayesinde kolayca birbirlerine aktarılabilir.

İlk PDA 1993 yılında Apple şirketi tarafından MessagePad adıyla piyasaya çıkarıldı. Ancak PDA’lerin yaygınlaşması Palm tarafından 1996'da üretilen PalmPilot'la birlikte başladı. PDA’ler yaygın olarak PalmOs ya da Windows CE işletim sistemleri ile çalışır.

PDA’lerin sahip oldukları başlıca özellikleri açıklayalım*:

Ekran: PDA ekranları Notebook PC’lerdeki gibi “LCD (Liquid Crystal Displays)” veya “Flat Panel Display” olabilmektedir. Önceleri sadece siyah beyaz ekranlara sahip PDA’ler, artık yerlerini renkli ekrana sahip PDA’lere bırakmışlardır. Cep bilgisayarı modelleri arasında renkli ekran veya grinin tonları ile yetinme arasında seçim yapma şansınız vardır. Windows CE işletim sistemine sahip bir PDA’de renkler ekran içeriğini anlamada kolaylık sağladığından renkli ekran tercih etmekte yarar var. Palm’ın ürettiği PDA’lerse gri tonlu görüntülemeler için optimize edilmiştir.

Hafıza: PDA’lerde hafıza genelllikle çalışma alanı ve bilgi kaydı için kullanılır. Daha fazla hafızaya sahip olmak, işlem hızını artırdığından daha iyidir. Farklı işletim sistemleri içeren farklı hafıza kapasitelerini karşılaştırmak doğru değildir; çünkü farklı işletim sitemleri RAM’de farklı boyutta yer kaplamaktadır. Çoğu PDA tipik kullanımlar için yeterli bellek sağlamaktadır; fakat daha fazla kayıt alanı arayan kullanıcılar için genişletilebilir PDA’ler mevcuttur. Bu PDA modelleri istendiğinde ek hafıza için hafıza kartlarının kullanımına izin vermektedir. Genişletilebilir PDA’ler belli programların kartlara saklanıp kullanılması ile çok kullanışlı olabilmektedirler.

Mobil İletişim: PDA’lerin kullanıcılarına getirdiği en büyük avantajlardan biri de bir çok PDA’nin sunduğu iletişim seçenekleridir. Bir PDA’den GSM, GPRS, GPS, Bluetooth, Kızılötesi ve Wi-Fi bağlantılarını kullanarak internette sörf yapabilir, e-mail ve SMS/MMS alıp gönderebilir, telefon bağlantıları gerçekleştirebilir ve hatta kaybolduğunuzda uydu destekli bir harita sayesinde yolunuzu bile bulabilirsiniz.

GSM: Günümüzde pek çok PDA’in desteklediği GSM özelliği sayesinde PDA’inizi bir cep (mobil) telefonu olarak kullanabilir, telefon bağlantıları gerçekleştirebilirsiniz. Uyumlu PDA’ler ile bir yandan GSM operatörleri üzerinden telefon bağlantılarınızı gerçekleştirirken bir yandan da günlük ev, okul ve ofis işlerinizi veya programlarınızı düzenleyebilirsiniz.

GPRS: Bir çok şebekenin kullanıcılarının veri uygulamalarına erişim sağlayabilmek için kullanmak durumunda olduğu verimli bir teknolojidir. GPRS, son kullanıcının mobil veri iletişimini, 'devamlı sanal bağlantı' durumunu ekonomik hale getirerek ve veri alımını ve gönderimini bugünkünden çok daha yüksek hızda mümkün kılarak önemli ölçüde geliştirir.

GPRS, sadece bugünkü GSM teknolojisinin sunmakta olduğu veri hizmetlerine eşlik etmekle kalmaz, yarının 3. nesil hücresel ağları için planlanmakta olan veri iletişim yetilerini de şebekelere sağlar. GPRS, mobil iletişim teknolojisinde halen kullanılan devre anahtarlamalı (circuit-switched) yani kullanıcıya tahsis edilen bir tek hat üzerinden sürekli bağlantı yerine paket anahtarlamalı (packet switched), aynı hattı birden çok kullanıcının paylaştığı bir teknolojidir.

Veri transferinde kullanılmakta olan bu teknoloji, özellikle kurumsal uygulamaların hayata geçmesiyle birlikte daha popüler hale gelmeye başlayan GPRS haberleşme alanında mevcut seçeneklere göre, oldukça avantajlı bir alternatif olarak görülmektedir.

GPS: Uydular yardımıyla yön bulmaya yarayan GPS, “Global Positioning System” olarak açılımı olan uydu bazlı radyo navigasyon sistemine verilen addır. Amerikan Savunma Bakalığı'nın denetiminde ve idamesinde olan sistem 24 adet uydu takımından oluşur. Uyduların yörünge hareketi 12 saat sürer. Ufuk çizgisi üzerinde erişilebilen maksimum uydu sayısı günün saati ve konuma bağlı olarak 8-12 arasında değişir. 3 boyutlu pozisyon elde edebilmek için en az 4 adet uydudan yayınlanan sinyalin işlenmesi gerekir. Normal şartlarda yani çevrede GPS sinyallerini engelleyecek fiziksel engel yok ise en az 6-8 arası sayıda uydu ile iletişim kurulur.

Bluetooth: Bluetooth, özellikle PDA’ların diğer donanımlarla (PDA, yazıcı, projeksiyon cihazı vb.) haberleşmeleri ve GPRS’li GSM telefonlar üzerinden gerçek zamanlı veri transferine imkan vermeleri için kullanılmaktadır. Bluetooth hakkında daha çok bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Wi-Fi: Wi-Fi (Wireless Fidelity) olarak bilinen 802.11 standardı, IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers) tarafından kablosuz yerel ağlar için geliştirilmiş bir radyo transmisyon standardıdır. Wi-Fi, Bluetooth teknolojisi gibi 2.4GHz’lik spektrumda çalışır. 100 metre yarı çap menzilindeki tüm Wi-Fi uyumlu cihazlarla 11Mbps – 54Mbps gibi yüksek hızlarda veri alışverişi gerçekleştirmektedir. Böylece Wi-Fi kullanılan evlerde, ofislerde ve mekanlarda kablo karmaşasından kurtulup, kullanıcılara özgürce hareket imkanı verilmektedir. Wi-Fi uyumlu PDA’ler, kablosuz yerel ağlar üzerinde veri aktarımı için kullanılan bu teknoloji sayesinde yerel mobil uygulamalarda önemli avantajlar sağlamaktadır.

IrDA: IrDA, kızılötesi iletişimde kızılötesi ışın vurumları kullanan cihazlar için standarttır. IrDA aygıtlar kızılötesi ışınlar kulladığından diğeri ile iletişim kurabilmek için aralarında direkt bir görüş açısı bulunmak zorundadır. IrDA kullanan kablosuz ağlar veri taransferi için en fazla 4 Mpbs kullanabilmektedir; fakat direkt bir görüş açısı olması gerektiği için her odada bir AP (Access Point)gerektirmektedir.

İşletim Sistemleri: Cep bilgisayarlarının işletim sistemleri arasında Palm-OS (Palm cihazları), Epoc (Psion cihazları), Windows CE (Pocket PC) gibi kullanılan farklı uygulamalar vardır. Palm-OS ve Epoc’ta PIM özellikleri öne çıkar. Palm-OS’un kullanımı oldukça kolaydır. En fazla freeware ve shareware programı bu sistem için vardır. Windows CE multimedya özellikleri sayesinde veri ve randevu yönetimi dışında da özel uygulamalar arayan kullanıcılara hitap eder. Renkli ikonların kullanıldığı arabirim Window 98’e benzetilmiştir. Tüm bu işletim sistemleri farklı büyüklükte bellek ihtiyacı duyar. Palm OS için 4 MB yeterliyken Epoc 16 veya Windows CE için en az 32 MB gerekir.

Ergonomi: PDA’ler kredi kartı büyüklüğünden bir ansiklopedi cildi büyüklüğüne kadar çok çeşitli ağırlık ve boyutlara sahip olabilmektedirler. Boyut, PDA’nin taşınabilirliğini direkt etkilemektedir. Bir palm cihazı tişört veya gömlek cebine sığabilirken, bir handheld pantolon cebinde veya bir evrak çantasında taşınabilir. Handheld’lerin ağırlığı ekran ve klavye büyüklüğüne göre 200 ile 1500 gram arasında bulunabilirken, palm üniteleri ise daha hafif, 100 ile 250 gram arasında olabilmektedir.
Notebook’u PDA’den Ayıran Noktalar
Notebook’lar Desktop PC’lerinin taşınabilir şekilleridirler. Notebook’ların ortalama A4 kağıdı boyutunda bir alanları vardır ve normal bir PC’nin sahip olduğu tüm bileşenlere sahiptirler. Her iki cihaz tipinde de aynı programlar çalışır. Modern bir Notebook’un ekranı en azından 1024 x 768 piksel çözünürlük sağlar ve sabit diski birkaç gigabyte’lık alana sahip olabilir. Notebook üzerindeki şarj ile 2-3 saat kesintisiz çalışılabilir.
Buna karşın mini bilgisayarlarda teknik yapıyı PC’lerle karşılaştırmak mümkün değil ve bu nedenle de özel programlara gerek duyarlar. Mini bilgisayarların ekranı en fazla 640x240 piksel çözünürlük sağlar ve sınırlı renkler sunar. Cep PC’leri verileri bir hafıza çipine, bazıları ise kapasitesi 2 ile 32 megabyte arasında değişen flash karta kaydederler. Şarjın dayanma süresi bir haftayı bulabilir.

Bir PDA alırken kullanıcının kendi özellikleri açısından da PDA’nin uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Örneğin büyük boyutlarda bir palm cihazı küçük ellere sahip bir kullanıcı için taşıması zor olabilirken, büyük ellere sahip bir kullanıcı için handheld klavye tuşları tuşlamak için fazla küçük olabilir. Sol elini kullanan kullanıcıların palm cihazları alırken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü tüm palm cihazları sağ elini kullanan kullanıcılar için dizayn edilmiştir. Kaydırma çubukları, butonlar ve stylus tutucular bu kullanıcılar için yanlış yerde bulunmaktadır.


Bataryalar: PDA’ler için üç tip batarya vardır:


· Nickel-Cadmium (NiCad)

· Nickel-Metal Hydride (NimH)

· Lithium-Ion (Li-Ion)


Nickel tabanlı iki batarya çeşidi Lithium-Ion bataryaya göre daha ucuzdur. Fakat Nickel bataryalar kullanımda olmadığı zaman şarjını daha hızlı kaybetmektedir. Bir PDA, bir veya iki batarya çeşidini kabul eder. Bazı PDA’ler AAA veya AA bataryaları kullanırken diğerleri patentli bataryalar kullanır. Tam şarj edilmiş bir batarya, kullanımına bağlı olarak bir PDA’yi 4-5 saatten bir aya kadar çalıştırabilir. Batarya kullanımı çok önemlidir, çünkü herhangi bir güç kesintisi PDA’deki tüm bilgilerin kaybolmasına sebep olabilir.


Patentli ve şarj edilebilir bataryalar PDA’nin tüm kullanımı süresince yenilenmeye ihtiyaç duymazlar. PDA’lerin çoğu, bataryalarını senkronize ederken doldurabilirler. Bazı PDA’ler adaptör ile alternatif akımda da şarj edilebilirler.

Ek Cihazlar: Orjinal şarj yüklenirken ikinci bir şarja sahip yükleme cihazı ile kesintisiz olarak çalışmaya devam etmek mümkündür. Kalem PDA’lerde uzun metin girişleri için kullanmak gerekirse harici bir klavye temin edilebilir. Bir bellek kartı ile PDA bilgisayarın belleği 128 MB’a kadar artırılabilir. PDA’nin modem veya cep telefonuna bağlanması için özel bir kabloya gerek vardır.


* Cihazınızın bu özellikleri desteklediğinden emin olunuz


Birkaç yıl öncesine kadar lüks olarak görülen cep bilgisayarlarının (PDA) fiyatları, 400 YTL seviyesine kadar indi

ilk modelleri 1993 yılında çıkan, buna karşın sadece telefon rehberi ve kısa notları saklamaya elverişli olan PDA'lar, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, cep telefonu olarak kullanılır ve masaüstü bilgisayarların yapabildiği işlemleri yapar hale geldi.

Genellikle masaüstü bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinin mobil sürümlerini kullanan ve dokunmatik ekrana sahip PDA'lar, cep telefonlarının tüm özelliklerinin yanı sıra, internet sitelerinde dolaşma ve e-postaların kontrolü, yazı, hesap tablosu ve sunum dosyalarını gösterme ve basit düzeyde düzenleme, navigasyon, müzik dinleme ve video izleme gibi işlemleri yapabilirken, bu cihazlar için üretilen binlerce değişik yazılım da yüklenebiliyor.

Birkaç yıl öncesine kadar birkaç bin dolar seviyesindeki fiyatlara alınabilen PDA'ların fiyatları ise başlıca rakipleri olan cep telefonlarının özelliklerinin kendilerine yetişmesi ve fiyatlarının da düşmesi sonucu, son yıllarda cep telefonlarının seviyesine kadar indi.

FİYATLAR

PDA'larla özdeşleşen PALM firmasının en alt modeli olan ZIRE31 327 YTL fiyatla satılırken, popüler modellerinden TREO 600 modelinin fiyatı ise 423 YTL'ye kadar indi. Bunun yayında, HP firmasının cep telefonu görünümlü IPAQ 514 modeli ise 417 YTL'ye kadar düşen fiyatla satılıyor.

Bunun yanında, bir dizüstü bilgisayarın işlem gücüne yaklaşan özelliklere sahip üst modellerin fiyatları ise 1,200 YTL'ye kadar çıkıyor. FUJITSU'nun POCKET LOOX T830 modeli bin 258 YTL'den satılırken, BENQ-SIEMENS'in P51 modeli bin 149 YTL'ye, PALM'in TREO680 modeli ise bin 69 YTL'ye satılıyor.
soru...

asus p525 hakkında 2 sorunum var
1-Beni arayanlar bazen bana ulaşamıyor normal çeken yerde olmama rağmen.
2-Karşı taraf kendi sesini yankılı duyuyor buda bazen her zaman değil. TELŞEKKÜRLER

cevap...

.Bu cihazların sim kısımları çok hassas. sim kartınızda bir problem olabilir. Eğer sim kartınızda bir problem yoksa ürününüzü asus türkiye ye gönderebilirsiniz.

2.Konuşmaya başlarken sol taraftaki ses ayarını makul seviyeye çekin yankılanma düzelecektir. veya ana ekranda sağ üst köşede ses ikonu var giden ses ve gelen ses o kısımları da makul seviyeye indirin sorunun kesin çözümü budur. donanımsal bir problem değil.

soru...

merhaba, ilk kez bir pda edindim:asus p535. ancak saatlerdir uğraşmama rağmen (evimde wireless modem var ve laptop ile sorunsuz bağlanıyorum.modemime şifre koydum ancak pda da normal ayarlarla şifre istenmedi.) internete gprs ile bağlanabiliyorum ama wi-fi ile bağlanamıyorum. explorer,modem vs. ayarlarını anlatabilir veya resimle gösterebilirseniz sevinirim. teşekkürler.


cevap...


P535 PDA Telefonunuzdan kablosuz ağlara bağlanabilmek için; telefon ekranının sağ alt tarafında bulunan Wi-Fi ikonunu tıklayıp “Wi-Fi Aç” seçtikten sonra bulunduğunuz ortamdaki kablosuz ağlar otomatik olarak algılanıp size listelenecektir. Bağlanmak istediğiniz ağı seçip bağlan tıklamanız yeterli olacaktır.
(Not: Seçtiğiniz kablosuz ağ bağlantısının şifresi var ise, şifreyi girmeniz gerekecektir.)

Bağlanmak istediğiniz kablosuz ağ ayarları doğru yapılandırılmışsa, telefonunuz üzerinden bağlantı sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen işlemleri yapmanıza rağmen hala bağlanamıyorsanız, bulunduğunuz ortamdaki kablosuz ağ ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.
Kablosuz ağ ayarlarınızda da bir problem gözükmüyor, yani aynı ayarlar ile başka bir bilgisayardan kablosuz ağa bağlanabiliyorsanız, telefonunuzda hard reset attıktan sonra tekrar deneyebilirsiniz.


soru...

p535 aldım vaylese istediğim gibi bağlanamıyom
pc nin 3-4 diş çektiği yerde pda 1 diş çekiyo ve bazande kopuyo neden ve birde videoları sadece vma formatlı olanları oynatıyo diğer formatlı olanları oynatmak için napmam gerek

cevap...


Öncelikle hayırlı olsun, Bildiğiniz gibi pc veya notebook wi-fi çekişiyle o küçücük Pda nın çekişi bir olması mümkün değil, videoları bilgisayarınızda dönüştürüp telefonunuzda seyredebilirsiniz veya bununla ilgili 3.parti programlar kullanabilirsiniz bilgisayarınızda dönüştürebileceğiniz programın adı (örnek) 3gp converter www.google.com amacaya yönlendireceğim sizi.


PDA lar hakkında bir kaç adres

http://ansiklopedi.bibilgi.com/Cep-bilgisayar%C4%B1

2 yorum:

Adsız dedi ki...

It is a pity, that now I can not express - it is compelled to leave. But I will return - I will necessarily write that I think on this question.

Adsız dedi ki...

Should you tell you have deceived.